به جای سر و کله زدن با اعداد، من سعی می کنم غذاهای سالم بخورم که منجر به موفقیت در کاهش وزن می شوند. اگر یک انسانی مثل من که عاشقانه غذا را دوست دارد بتواند، شما هم حتماً می توانید !

من هیچ وقت طرفدار شمردن کالری ها نبوده ام. در واقع، سال گذشته، من حدود ۵/۱۳ کیلو از وزنم را بدون هیچ گونه حساب و کتابی کم کردم. مطمئناً من هم می دانم که یادداشت کردن خوراکی هایی که در دهانمان می گذاریم، به کاهش وزن کمک می کند اما همچنین می دانم که عذاب دادن خودمان در مورد کالری ها باعث می شود که بیشتر غذاهای کم چرب و کم فیبر استفاده کنیم که حتی یک جوجه را هم ارضاء نخواهد کرد.
به جای سر و کله زدن با اعداد، من سعی می کنم غذاهای سالم بخورم که منجر به موفقیت در کاهش وزن می شوند. اگر یک انسانی مثل من که عاشقانه غذا را دوست دارد بتواند، شما هم حتماً می توانید ! این مراحل را امتحان کنید:
از سبزیجات به شدت استفاده کنید .سعی کنید حتماً یک نوع از سبزیجات و یک میوه را در هر وعدة غذایی خود داشته باشید. روزهایی که خیلی مشغول هستم و می دانم که هیچ چیز سبزی در ناهارم نخواهد بود، موقع صبحانه دو تا میوه می خورم مقداری توت و هلو ( یا برگه ) و انواع دانه های روغنی را در ماست کم چربم می ریزم و می خورم. من عاشق مارچوبة تازه، فلفل سبز، گوجه فرنگی خشک شده، جوانة گیاهان، کاهو و بسیاری دیگر از سبزیجات هستم. میوه ها و سبزیجات دارای فیبر زیادی هستند که گرسنگی را از شما دور می کنند. روزی ۹ بار آنها را مصرف کنید، به نظر خیلی می آید اما اگر نمی خواهید کاهش وزن داشته باشید، می توانید موقع ناهار یا شام سالاد بخورید.
میان وعده ها را با دقت انتخاب کنید. پروتئین (مثل پنیر کم چرب) را به میان وعده های خود اضافه کنید. تحقیقات نشان می دهند که پروتئین می تواند تأثیر لپتین را، هورمونی که اشتها را کنترل می کند، افزایش دهد . من عاشق هوموس (یک غذای یونانی که از مخلوط نرم نخود، روغن و سیر درست می شود) هستم و مقداری هم از سبزیجات دیگر به آن اضافه می کنم و به جای انواع نان ها و کلوچه ها مصرف می کنم. پروتئین همچنین حجم معده را پر کرده و از میل به چیپس، شیرینی و مانند آن جلوگیری می کند.
آب بیشتری بنوشید. رژیمی هایی که آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین کرده اند، وزن کم می کنند. بر اساس تحقیقی که انجمن چاقی در بوستون انجام داده است، آنهایی که H۲O بیشتری میل کرده اند، وزن بیشتری کم
کرده اند.
برای غذاهایتان برنامه ریزی داشته باشید. کمی توجه به سهم هر وعدة غذایی به شما کمک می کند کمتر بخورید و در عین حال ارضا هم شوید. با سالاد شروع کنید و آن را به چهار قسمت تقسیم کنید تا وعده های غذایی شما سالم بمانند. نصف بشقاب باید سبزیجات، یک چهارم آن پروتیین کم چرب (۸۵ تا ۱۷۰ گرم ماهی، مرغ ) و یک چهارم دیگر آن غلات (۲/۱ تا یک فنجان برنج سبوس دار، سیب زمینی یا پاستای غنی شده) باشد.
وعده های غذایی را حذف نکنید. وقتی شما بیشتر از ۵ ساعت بین وعده های غذایی تان فاصله می اندازید، بدنتان ممکن است کورتیزول بیشتری آزاد کند، هورمونی که می تواند اشتها را افزایش دهد. من گرسنه و عصبانی می شوم، معده ام شروع به سوختن می کند و مغزم برای هر چیز کوچکی اذیت می شود. بعد هرچیزی جلویم باشد می خورم، معمولاً یک کلوچه یا هر شیرینی دیگری. من می فهمم که در حال خاموش کردن شعله های گرسنگی هستم اما چه بهتر است که از اول نگذارم که وارد این مرحله بشوم.
انگلیسی ها ماست را به عنوان صبحانه مصرف می کنند که ما می توانیم آن را با شیرجایگزین کنیم.

  


   روزنامه ایران ورزشی